A jelentéktelen külsejű hím- és nőivarú virágok egyazon egyeden jelennek meg: a hím barkák himbálódzó fülbevalók módjára csüngnek alá az ágakról, míg a párosával fejlődő női termős virágzatok az ágvégeken fészkelnek, barátságtalan, dróttüskés ruhában.
„Azoknak, akik maguk körül mindenben a szépet és a jót akarják meglátni. Habár sok minden nyilvánvalóan rossz, mégis képesek észrevenni a dolgok mélyén rejtőző jót. Több toleranciát, elnézést és megértést kell tanúsítaniuk, hiszen minden lény útja más, s mindenki saját tökéletesítésén munkálkodik.” (A Tizenkét Gyógyító és más orvosságok)
BACH: Azoknak, akik kritikusak, elégedetlenek, türelmetlenek, ingerlékenyek, mindig találnak hibát, a dolgoknak csak a negatív oldalát látják. Apró dolgok miatt bosszankodnak, mint mások furcsaságai, modorossága, egyéni szokásai, pontosságot, rendet és fegyelmet követelnek. Arrogáns emberek, akik másokkal elégedetlenek, kicsinyesen zsörtölődők, az igazság a szájukból ítéletnek hangzik; savanyúak, cinikusak, ellenszenvesek, szigorúak, feszültek.
A tolerancia és intolerancia közötti természetes viszony szere. Meg kell értenünk, hogy mindazok a „jó” tulajdonságok, amiket kifelé, álarcként veszünk fel, leginkább arra szolgálnak, hogy semlegesítsék „rossz” ellentétpárjukat, amit önmagunkban sejtünk. Ezért bár a Bükkfa a feltűnően toleráns, nagyvonalú, megértő és pozitívan gondolkodó embereknek való, a valóságban az emögött mélyen rejlő tudattalan, megcsontosodott intoleranciát célozza meg.
A Bükkfát alkati szerként kellene szedni egyfelől azoknak, akik természetüknél fogva kis toleranciával bírnak, ezért mindennal kapcsolatban azonnal elfogadó vagy elutasító álláspontot vesznek fel. Másfelől azoknak, akik soha nem kockáztatják meg, hogy kritizáljanak vagy elutasítsanak.
„A MEGÉRTÉS NÉLKÜLI KRITIZÁLÁSTÓL A MEGÉRTÉSIG”
A bükkfa Bach-virágesszencia élesítheti a látásunkat a saját hibáinkra és gyengeségeinkre. Ugyanakkor segít a tolerancia és a nagyvonalúság kifejlesztésében, a másik emberrel való bánásmódban és a nehéz helyzetek kezelésében. Gyakoroljuk egy kicsit az úgynevezett jó megfigyelést úgy, hogy a szomszédunkban egyszer nem a hibát keressük, hanem a jó tulajdonságokat kutatjuk. Csodálkozni fogunk, mennyi pozitív dolgot fedezhetünk fel benne.
Megerősítések
„ELFOGADOM”
„ENGEDEK”
„LÁTOM A FEJLŐDÉS ESÉLYÉT”